Close
Close Menu
Image Alt

Bir Pazarlama Aracı: Nostalji

Geçmiş bir çağa, geçmişteki yaşama duyulan aşırı sevgi ve özlem anlamına gelen nostalji, artık markalar için fırsatı da ifade ediyor. İnsanlarla bağ kurmanın onları harekete geçirmekteki etkisi pazarlama öğretilirken üstüne basa basa tekrar edilen bir konu. Nostalji pazarlaması, bu etkiyi kanıtlar nitelikte. Bu yüzden müşterilerinde olumlu hisler yaratmak isteyen markaların sık sık başvurduğu yöntemlerden biri haline geldi. Eski ürünler, ambalajlar, oyunlar ve fimlerin tekrar piyasaya sürüldüğünü ya da köklü markaların eski zamanları hatırlatan kampanya fikirlerini fazlasıyla ortaya attığını görüyoruz. İzlediğimiz yeni yapımlarda da nostaljinin etkisini görüyoruz: Stranger Things ve IT gibi dizi ve filmlerin başarısı bu türün örneklerinin önünü açarken, sıkı ve büyük bir takipçi kitlesini elinde tutuyor.

Y Kuşağı, diğer jenerasyonlar ile karşılaştırıldığında nostalji pazarlamasının en çok işe yaradığı kuşak. Teknolojinin hızlı evrimine her aşamasına tanıklık eden Y Kuşağı, hem şimdinin teknolojisine hakim, hem de geçmişi çok net hatırlıyor. Nostalji duygusunu öne çıkaracak reklam kampanyaları ve pazarlama teknikleri bu jenerasyonda direkt olarak heyecana yol açıyor ve bu yüzden bir kampanyanın alacağı etkileşimi ve en sondaki satın alma kararını bile etkileyebilecek güçte.

Peki nostalji pazarlamasının geleceği ne?

Hep daha kaotik bir hal alıyormuş gibi görünen şimdiki zamandan kaçıp geçmiş anıların sıcak ve güvenli gölgesinde kalmak hepimize iyi hissettiriyor. Her gün eski bir fotoğraflarımızı paylaşıyor, eski videoların altına yorumlar yazıyor, çocukluğumuzda izlediğimiz bir film ya da oynadığımız bir oyunla ilgili bir tweet atıyoruz. Yani nostalji pazarlamasının daha da sık kullanılması bekleniyor. Özelikle pandamı etkisinde büyük bir paniğin hakim olduğu günümüzde eski zamanlara karşı duyulan özlem git gide daha güçlü hale geliyor. Bu güç, markaların da kullanabileceği etkili bir araç. Markalar, müşterisini iyi tanımalı, motivasyon ve içgörülerine kulak vermeli bunları günümüz teknolojisi ve geçmişi harmanlayan yaratıcı fikirlerle desteklemeliler.

Kaynaklar;

https://seo-hacker.com/nostalgia-marketing-works/
https://www.forbes.com/sites/laurenfriedman/2016/08/02/why-nostalgia-marketing-works-so-well-with-millennials-and-how-your-brand-can-benefit/#5840d6ad3636
https://www.socialmediatoday.com/news/stranger-things-is-proof-that-nostalgia-marketing-works/450212/

Yazar

Nehir Okyay

Brand Manager