Close
Close Menu
Image Alt

Instagram’da Neler Oluyor?

İyi dileklerle başladığımız 2020’nin bizi hayal kırıklığına uğratmış olmasının acısını içimizde yaşarken, halihazırda evimizi de Instagram’a taşımışken gelin, Instagram’da neler olduğuna ve olacağına şöyle bir göz atalım.

1. Instagram Shopping Büyüyor

Uzun zamandır en önemli online satış kanallarından biri haline gelen ve 2017’de hikayelere bağlantı ekleme özelliğini getiren Instagram, markalar tarafından yoğun bir şekilde hala kullanılıyor. Instagram Shopping özelliği ile de hem gönderilerde hem de hikayelerde ürüne ve ürüne dair tüm detayı doğrudan kullanıcıyla buluşturarak satın alma işlemlerini etkinleştirdi. Kullanıcılarda oluşturduğu bu eğilim, markaların ürünlerini sergilemesine ve satış dönüşümlerini artırmasına olanak tanıdığı için bu yıl da hız kesmeden büyümeye devam edecek.

Markaların ürünlerini kullanıcıya ulaştırmasında sadece bu özellikler yetmiyor. Sayfanın sahip olduğu görsel dil, sayfayı takip edilebilir kılması yönünde öne çıkıyor. Instagram akışlarından kullanılan fotoğraflar, fotoğrafların renk uyumları ve konseptler markaların kendi kitlelerini belirlemesinde bir etken olurken kullanıcılarda sadakati artırıyor.

2. Artık Dikey Videoları Seviyoruz

Sosyal ağlara erişmek için akıllı telefonların artan kullanımı ile dikey videoların ortaya çıkması kaçınılmazdı. Instagram, tercih edilmeyen bu video formatını oldukça popüler hale getirdi. Instagram Live, Stories ve IGTV, hepsi dikey video formatını destekliyor. Mobil uyumlu bir format olmasından dolayı da birçok Instagram kullanıcısı bu eğilimi çoktan benimsedi bile. Özellikle son zamanlarda bu özelliklerin kullanımının giderek artması, bu formatın hayatımızın merkezine daha çok yerleşeceğini gösteriyor.

3. Instagram Stories Güçleniyor

Instagram pazarlamasının en önemli parçası ise elbette tahmin edebileceğiniz üzere Instagram Stories yani hikayeler! Birçok marka kitle etkileşimini artırmak için interaktif içerik denemeleri yapıyor. Bunun için Instagram Stories; sorular (questions), anket (poll), test (quiz) gibi özellikleri ile kitlenizle etkileşime geçmek adına size işlevsel bir alan sunuyor. Bize sunduğu pek çok özellik sayesinde her geçen gün daha da ilgi çekici hale geliyor ve kullanıcıyla etkileşime geçme noktasında markaların göz bebeği olmaya devam ediyor!

4. Olmazsa Olmaz: Influencer Marketing

Bu yeni bir trend değil ancak satın alma davranışlarını etkileme üzerine yoğunlaşan bir pazarlama stratejisi olması nedeniyle Instagram pazarlama stratejilerinin bel kemiği olmaya devam edecek. Markalar, web siteleri için yönlendirme yapmak, kullanıcı alışkanlıklarını ölçümlemek ve değiştirmek, satışlarını artırmak için influencer dediğimiz dijital medya kanallarında kitleleri etkileme gücü bulunan kişilerden yararlanıyor.

5. Instagram Live Popülerliği Artacak

Instagram Live, kitlenizle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmanıza ve iletişimin çift yönlü kurulmasına olanak tanıyor. Canlı video akışınıza başka bir kullanıcı da ekleyebildiğiniz bu özellik sayesinde kullanıcılarla canlı olarak etkileşimde bulunmanızı sağlar. Bu, kitlenizle etkileşim kurmanın ve onlara değer sağlamanın iyi bir yolu!

6. Instagram Stories Reklamları

Instagram Stories reklamları, bir kullanıcının hikaye akışları arasında görünür ve genellikle organik içerikle karıştırılabilir. Bu nedenle, bunlar açıkça sponsorlu içerik olarak öne çıkan diğer reklam türlerinden çok daha iyi çalışır. Şu anki duruma baktığımızda Instagram Stories reklamlarına her zamankinden çok daha fazla yatırım yapılıyor ve bu eğilim giderek daha da güçleniyor.

Kaynaklar;
https://influencermarketinghub.com/instagram-marketing-trends/
https://influencermarketinghub.com/social-media-trends/

Yazar

Sinem Nur Sevinç

Brand Manager