Close
Image Alt

Sadeliğin İşlevselliği

Birkaç gün önce The Drum’da1 2021 yılının tasarım trendlerinin neler olacağına dair bir yazıya denk geldim. Trendler arasında ilk başta grafik tasarımda ve özellikle kompleks bir alan UI/UX tasarımda minimalizmin etkin olacağına değinilmiş.

Minimalizm yıllar boyunca güzel sanatlarda, mimaride, grafik tasarımında gördüğümüz bir akımdı ve hatta artık yaşam biçimlerimizde de karşımıza çıkıyor. Başlangıcı için modern sanatta 1960’lar, daha öncelerinde bir fikir olarak 18. Yüzyılda Zen felsefesi değerleri ve ilkeleri gösterilebilir. Bu akımın etkisinin bugün hâlâ dikkate değer olduğunu ve belki de yeniden canlandığını söyleyebiliriz.

Grafik tasarımda minimalizme geçmeden önce yanlış olan bir algıyı düzeltmek amacıyla şundan bahsetmek istiyorum. Minimal, basit, sade tasarım dediğimizde ‘’kolay olan’’, ‘’kolaya kaçmak’’ gibi düşünceler geliyor bir çoğumuzun aklına. Kesinlikle öyle değil. ’’Çok şey anlatıp az şey göstermek’’, uzun süren bir araştırma ve uygulama süreci. Az öğeye maksimum fayda sağlamak zaman zaman günleri-ayları ve yılları alan bir düşünme ve planlama serüveni olabiliyor.

Daha çok kompleks bir alan dediğim ‘’UI/UX’’ tasarımla yeniden tasarım trendleri arasına giren minimalizmi tasarımcıların tercih etmesinin başlıca nedenlerinden biri sadeliğin işlevselliği olduğunu düşünmekteyim. Karmaşık butonlara, gereksiz açılır pencerelere ve sekmelere, süslemelere artık tasarımda yer yok! Ne kadar az ve işlevsel öge varsa, kullanıcı deneyiminin başarıya ulaşma şansı o kadar yüksek olur. Çünkü grafik tasarımda iyi görünümün yanında işlevsellik de bir o kadar önemlidir ve minimal tasarım bunu en yalın ve karmaşadan uzak biçimde bize gösterir. Bu noktada kullanımı kolay, iyi görünümlü tasarımlar elde etmiş oluruz.

Peki neden minimal tasarım?

UI/UX tasarım dışında da yakın zamanlarda seçkin markalar diye adlandırabileceğimiz markaların (Apple, Chanel, Dior, Zara vb.) görselliklerinde, kurumsal kimliklerinde, website ve sosyal medyalarında artık minimal, basit, yalın ve akılda kalıcı tasarımlara yöneldiklerini görmekteyiz.

Minimal tasarımcılar, sadeliğin hiçbir zaman modasının geçmeyeceğini, çok yönlü olduğunu, ambalajdan, basılı yayına, basılı yayından websitelerine, logolara kadar geniş alanda kullanılabilir olduğunu bize kanıtladılar.

Tüketicilerin arzuladığı netlik ve açıklığı getirdiği için Minimalist tasarımı 2021 ve sonrasında da daha çok göreceğimize eminim.

Yazıyı Steve Job çok sevdiğim bir alıntısı ile bitirmek istiyorum:

‘’Simple can be harder than complex: You have to work hard to get your thinking clean to make it simple. But it’s worth it in the end because once you get there, you can move mountains.’’

Dan Flavin (Minimalist Sanatçı) – Figure 1″monument” for V. Tatlin – 1969

Kaynaklar;
1- https://www.thedrum.com/opinion/2020/11/11/top-5-design-trends-2021

Yazar

Şeyma Sağlam
Visual Art Designer