Close
Image Alt

Sosyal Medya Stratejinizde Psikolojiye Yer Verin

Sosyal ağlar, bireylerin açıkça tanımlanmış şekillerde hareket etme eğiliminde oldukları bir alandır. İnsan davranışlarının öngörülebilir doğası, insanları başkalarının etkisine açık hale getirir. Bu iç görü şimdiye kadar geliştirilen her pazarlama stratejisinin özünde yatar. Dolayısıyla sosyal medya pazarlaması da markaların ürün ve hizmetlerini tanıtmak için sosyal medya kullanıcılarının psikolojisini anlamaya dayanır.

Öyleyse psikoloji sosyal medya pazarlamasında nasıl kullanılabilir?

İhtiyacınız Olan Tek Şey Sosyal Kanıt

Sosyal kanıt; insanların geri bildirimlerine, davranışlarına ve deneyimlerine dayanarak belirli bir durum, olay ya da eylem hakkında nelerin iyi nelerin kötü olduğuna karar verdiğimiz psikolojik bir davranış durumudur. Markaların güvenilirlik oluşturmak için müşterilerinin referanslarını veya influencer’ların yorumlarını göstermesi pazarlamada sosyal kanıta örnek olarak verilebilir.

Duygular Bulaşıcıdır ve Etrafa Yayılır

Sosyal medya insanları nasıl hissettikleri konusunda güncel tutmak için mükemmel bir yerdir ve biliyoruz ki, yoğun duygular deneyimlerin paylaşılması olasılığını da artırır. İstatistikler mutluluk, üzüntü, öfke ve korkuyu içeren yaygın duygusal tepkiler arasında, mutluluğun olumsuz duygulardan daha fazla viral olma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle duyguları tetikleyen bir içerik kaynağınız varsa kullanmaktan çekinmeyin.

FOMO (Fear of Missing Out) Faktörünü Unutmayın

Hemen hemen herkesin etrafında sosyal medya tüketimini, döngünün dışında kalma korkusuyla biraz fazla ileri götüren birileri vardır. Bu tür davranışların temeli, diğer insanların biz olmadan nasıl ilginç şeyler yaptığını düşündüğümüzde kaygı duyma eğiliminde olmamızdır. Bu yüzden, olup bitenlerle sürekli olarak güncel olmaya çalışıyoruz. Sosyal medya akışlarımızı sürekli kontrol etme eğilimi uygun şekilde kullanıldığında güçlü bir pazarlama stratejisine dönüşebilir.

Influencer’ların Etkilemesine İzin Verin

Hedef kitlenizi iyi analiz edin ve onların güvendiği kişilerle ilişki kurun. Ürün veya hizmetlerinize dair güvenilirlik oluşturmak için takipçilerinden yararlanabilecek influencer’lar her zaman iyi bir fikirdir. Bu insanlar, sosyal medya kanalları aracılığıyla kullanıcılarla etkileşim kurar, kendilerini tanıtır ve onları etkiler. İnsanların hayran oldukları kişilerin eylemlerine olumlu tepki verip onlar gibi davranması, otoritenin yani influencer’ların kullanıcılar üzerinde açıkça görülen psikolojik etkisidir.
Sonuç olarak psikoloji, hedef kitlenizin nasıl davrandığını anlamak için güçlü bir yöntemdir. Bu nedenle pazarlama stratejinizi geliştirirken onu tam anlamıyla kullanın.

Kaynaklar;
https://www.relevance.com/4-ways-to-use-psychology-in-your-social-media-marketing/

Yazar

Sinem Nur Sevinç
Brand Manager